VIII МФ „Дни на музиката в Балабановата къща” Есенно издание ОТКРИВАНЕ
III МФ „Дни на музиката в Балабановата къща” Есенно издание
ОТКРИВАНЕ
17 септември, 19.00 ч. ГДК „Борис Христов”
СВЕТЛИН РУСЕВ – цигулка
Концертмайстор на Оркестъра на Френското национално радио и на Оркестъра на Романска Швейцария
ЙОРЪМ СОН (Корея) – пиано
Програма: Моцарт, Бетовен, Григ, Сарасате
Светлин Русев започва да учи цигулка на петгодишна възраст в русенското музикално училище „Проф. Веселин Стоянов”. През 1991 постъпва във Висшата национална консерватория за музика и балет в Париж, в класа на Жерар Пуле, Деви Ерли и Жан Жак Канторов, където през 1994 академичното жури му присъжда две първи награди – за цигулка и за камерна музика. Светлин Русев е носител на награди от авторитетни международни конкурси, като Индианаполис, Мелбърн и „Маргарита Лонг – Жак Тибо”. През 2001 е отличен с Голямата награда, Специалната награда на публиката и Специалната награда за най-добра интерпретация на концерт от Й. С. Бах на Първия международен конкурс в Сендай, Япония. През 2000, по време на изложбата „Мидем” в Кан, е определен за „класическо откровение” на aсоциацията „Адами”, а през 2001 е избран за спонсорство от Корпоративната фондация на Natexis-Banques Populaires. Удостоен е също с наградите „Музикант на годината” – 2006 на Българското национално радио и „Кристална лира” – 2006 на СБМТД.
Светлин Русев се изявява като солист на именити симфонични колективи – Националния оркестър на Франция, Филхармоничния оркестър на Френското национално радио, Сеулската филхармония, Филхармонията на Токио, Филхармонията на Сендай, Симфоничният оркестър на Индианаполис, Националния оркестър „Джордже Енеску“ – Букурещ, Оркестъра на Румънското национално радио, СО на БНР, Оркестър Ankara Presidential, Филхармонията на Йоханесбург и др. Работил е с диригентите Мунг-Вун Чунг, Л. Флайшер, Й. Менухин, Ю. Тояма, М. Яновски, Р. Лепърд, Д. Акселрод, Ф. К. Рот, Ж. Ж. Канторов и много други. Свирил е в едни от най-престижните сцени по света: Болшой театър, Сънтори Хол, Sumida Triphony Center Hall, Център за изкуства – Сеул, зала „Плейел“, ЮНЕСКО, Театър „Шанз-Елизе“, Театър „Шатле“, Cité de la Musique, Национална концертна зала „Бела Барток“, Будапеща, Alte Oper – Франкфурт, Palais des Beaux Arts – Брюксел и др. Особено търсен партньор в камерната музика, цигуларят си сътрудничи с имена като Мунг-Вун Чунг, Ж. М. Луизада, Ф. Касар, Е. льо Саж, А. Таместит, В. Менделсон, К. Филипс, П. Майер, Ф. Бернолд. Член е на триото Русев – Салк – Розанова и на ансамбъл „Тангисимо”.
През 2005 заема поста концертмайстор на Филхармоничния оркестър на Френското национално радио, а от 2017 и на Оркестъра на Романска Швейцария. Професор е по цигулка в „Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse” в Париж, а понастоящем в Консерваторията в Женева. Свири на инструмент „Страдивариус” от 1710 г. („Camposelice“), предоставен му от Nippon Music Foundation.
Медиите обичат Йоръм Сон и често я наричат „месията на пианото“. Сценичното й присъствие е ярко и магнетично. „Грация, кристален тон“ – това са част от определенията за нейното свирене. Учи пиано в Корейския национален университет, след което продължава обучението си в Хановер при Ари Варди. Попада под светлината на прожекторите през 2004, когато се появява като солист на Нюйоркската филхармония, под палката на Лорин Маазел, по време на турнето й в Азия. Четири години по-късно Маазел я кани отново за солист. Йоръм Сон има сребърен медал и награда за най-добро изпълнение на камерна музика от конкурса „Ван Клайбърн“, последвана от втора награда от конкурса „Чайковски“ в Москва и награда за най-добро изпълнение на специално написаната от Родион Шчедрин творба, и трето място на международния конкурс „Артур Рубинщайн“. Била е солистка на Израелската филхармония, Оркестъра на Мариинския театър, Academy of St. Martin in the Fields, както и филхармониите на Санкт Петербург, Варшава, Ротердам и Сиатъл, с диригенти като Валери Гергиев, Дмитрий Китаенко, Кийт Локхард и Юри Башмет. Изпълненията й от конкурса „Ван Клайбърн“ са издадени на диск от Harmonia Mundi, за която вече е записала интеграл на етюдите на Шопен. Изнасяла е рецитали на престижни фестивали в Безансон, Любляна, Портлeнд, Фестивала на Гергиев в Ротердам и на летните фестивални дни в Бад-Кисинген, където печели така наречената „Клавирна Олимпиада” 2008 – награда, присъждана от най-добрите музикални критици в Германия.
Add new comment